Jak začít trénovat

NOSEWORK OLEJOVÉ SILICE

Zrovna jste narazili na stránky Czech nosework clubu a říkáte si, jak mám asi s noseworkem začít, co vše k tomu potřebuji a jaké k tomuto sportu potřebujeme já a můj pes předpoklady. V tomto článku se dočtete vše potřebné.

 

1. Co byste měli jako tým ( vy a pes) splňovat:
Nosework je sport vhodný pro všechny. Nezáleží na plemeni, velikosti či věku, stačí mít chuť ke společné spolupráci. Dokonce se u nás výcviku účastní i brachycefalická plemena. Pokud je pes motivovatelný na jídlo nebo hračku, máte v podstatě vyhráno. Zkrátka stačí chuť do práce a jakýkoliv prostor. Nosework se dá dělat doma i venku, jediné co nás limituje jsou extrémně vysoké či nízké teploty (záleží na plemeni, ale obecně se snažíme vyvarovat extrémním teplotám- psí pachové ústrojí je na ně citlivé). Hledá se v místnostech, ale taky předmětech, na autech či ve volném prostoru. V rámci tréninku se představivosti meze nekladou. Nosework je skvělý také pro psí seniory, kterým už tolik neslouží pohybový aparát, ale stále mají chuť do práce. V tomto psím sportu se najde rozhodně každý .

 

2. Co budete potřebovat? 

 Z počátku je dobré, jak už je zmíněno výše, mít chuť ke společné spolupráci. Motivaci psa na pamlsky, hračku nebo obojí. Poté je nejlepší začít s některých z našich instruktorů, aby jste měli správný základ a mohli na něm stavět dál. Někteří naši instruktoři jsou i rozhodčí. Na začátku je třeba ždibet trpělivosti v první fázi IMPRINTINGU pachu. Tato fáze je stěžejní a proto je vhodné ji začít společně s instruktorem. V této fázi nejvíce využijete MARKER (potvrzovací slovo nebo klikr), kterým psovi označíte správné chování a tím usnadníte první fázi učení. Pokud pejsek zná marker už před začátkem noseworku, je to určitě výhodou.

Z vybavení pak potřebujete jídlo/ hračku a éterický olej skořice KOUPIT ZDE. Materiály vhodné k napachování jsou například - vata, vatové tyčinky do uší, kousek látky,... materiál se pachuje velice malým množstvím oleje (vše vysvětlí instruktor při prvním tréninku). Celou startovací sadu najdete také na našem e-shopu. V sadě najdete praktické knoflíky a krabičku na ´´náčuch´´.


A to je vše , ano, opravdu stačí tak málo. Pokud si teď říkáte, že váš pejsek nemá motivaci na hračku/ jídlo nebo nezná slovní marker, nevadí! Naši instruktoři vám určitě poradí jak na to a brzy vše doženete.

 

Na závěr nezbývá než vám vašemu čtyřnohému příteli popřát hodně společné zábavy při tréninku NOSEWORKU.